23/3 Hedensted, Danmark, nationell utställning nr 1, Domare: Ingrid Borchorst, Danmark
BIM, cert, NY DANSK & SVENSK CHAMPION, Hardy- Flap’s Pinwheel Galaxy
BIR-veteran, BIS 3 veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

23/3 Hedensted, Danmark, nationell utställning nr 2, Domare: Lotte Jörgensen Danmark
BIS 4 veteran, 2 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye 
3 btkl, Klubb-cert Ch Hardy- Flap’s Pinwheel Galaxy ,

29/3 Höckendorf, Tyskland, nationell utställning, Domare: Linda Reinfelft-Gebaur, Tyskland
BIM, VDH-cert, VDK-cert Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

30/3 Höckendorf, Tyskland, nationell utställning, Domare: Ray O´neill, Irland
BIM, VDH-cert, VDK-cert Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

30/3 Malmö, Sverige, internationell utställning, Domare: Bertold Peterburs, Tyskland
BIS 4, BIG 1, BIR, CACIB, cert, Ny SVENSK & DANSK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
3 bhkl, Hardy-Flap’s Life on Mars
2 btkl, CACIB, cert, NY SVENSK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
4 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

Bästa uppfödargrupp med Hasse, Lisa, Freddy samt Saga
Andreas tävlade med Sonya och Smilla med Tusse i juniorhandling. Smilla och Tusse blev 3:a i sin åldersklass

6/4 Brokstedt, Tyskland, nationell utställning, Domare: Iris Urschitz, Österrike
BIR, VDH-cac, VDK-cac Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

7/4 Brokstedt, Tyskland, nationell utställning, Domare: Iulian Vrabe, Moldavien
BIS 2, BIR, VDH-cac, VDK-cac Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

24/3 Peja, Kosovo, nationell utställning nr 1, Domare: Zerina Kajtazi, Kosovo
BIG 1, BIR, cert Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni 
BIS-veteran, BIR-veteran, veteran-cert Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

23/4 Peja, Kosovo, Internationell utställning nr 2, Domare: Vojislav Brajovic, Montenegro
BIM, CACIB, cert, NY KOSOVO CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni BIS-veteran, BIR-veteran, veteran-cert, NY VETERAN KOSOVO CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

24/4 Peja, Kosovo, Internationell utställning, Domare: Andon Hlebarov, Bulgarien
BIS-veteran, BIR, BIR-veteran, veteran-cert, NY JUGOSLAVISK VETERAN CHAMPION Hardy-Flap’s Cyclone Eye
CACIB, cert, NY JUGOSLAVISK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni 

18/5 Dortmundt, Tyskland, Internationell utställning, Domare: Karin Biala-Gauss, Tyskland
r-CACIB, VDH-cert, VDK-cert Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

18/5 Hässleholm, Sverige, nationell utställning, Domare: Tomas Barkowski, Polen
BIR, NORDISKT cert Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIS 3-veteran, BIM, NORDISKT cert, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
2 btkl, r-NORDISKT cert, cert, NY SVENSK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
3 btkl Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni 
BIR-valp Hardy-Flap’s Queen of Spades 

Bästa uppfödargrupp med Hasse, Saga, Isadora och Lisa
I juniorhandling tävlade Andreas med Tusse och blev 3:a
Evelina tävlade i juniorhandling med Sonya och blev 4:a

19/5 Hässleholm, Sverige, nationell utställning, Domare: Helle Dan, Danmark
BIR Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIS 3-veteran, BIM, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
2 btkl Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
3 btkl Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni 
BIS 4-valp, BIR-valp Hardy-Flap’s Queen of Spades 
BIS 3 uppfödargrupp med Hasse, Saga, Isadora och Lisa
I juniorhandling tävlade Andreas med Sonya och blev 1:a
Evelina tävlade i juniorhandling med Tusse och blev 2:a

19/5 Dortmundt, Tyskland, Internationell utställning, Domare: Jerzy Olziewski, Polen
r-CACIB, VDH-cert, VDK-cert Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

25/5 Nyköping Falster, Danmark, nationell utställning nr 1, Domare: Samuel Carlid, Sverige
BIS, BIR, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIS-BIM 3, BIM, cert, NY DANSK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
2 btkl, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Pinwheel Galaxy
BIS 3-veteran, 4 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIS 2-uppfödargrupp med Hasse, Saga, Isadora och Lisa

25/5 Nyköping Falster, Danmark, nationell utställning nr 2,  Domare: Bengt-Åke Bogren, Sverige
BIS 2, BIR, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIM, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIS 2-veteran, 4 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIS uppfödargrupp med Hasse, Saga, Isadora och Lisa

26/5 Nyköping Falster, Danmark, nationell utställning nr 3, Domare: Henrik Johansson, Sverige
BIS 4, BIR, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
2 btkl Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIS 2-veteran, 4 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
r-cert Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
BIS 2-uppfödargrupp med Hasse, Saga, Isadora och Lisa

26/5 Nyköping Falster, Danmark, nationell utställning nr 4, Domare: Bruno Nodalli, Italien
BIR, klubb-cert, NY KLUBB CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIM, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIS 2-veteran, 4 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIS 2-uppfödargrupp med Hasse, Saga, Isadora och Lisa

31/5 Batumi, Georgien, Internationell utställning, Domare: Elena Aganove, Ukraina
BIR, CACIB, cert, NY GEORGISK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
cert Rahti Lady Fish

1/6 Batumi, Georgien, Internationell utställning, Domare: Boris Baic, Slovenien
r-CACIB, cert Rahti Lady Fish
cert Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy

2/6 Batumi, Georgien, Internationell utställning, Domare: Gachina Oxana, Ryssland
Grupp 2, BIR, CACIB, cert Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
cert, NY GEORGISK CHAMPION Ch Rahti Lady Fish

28/6 Borås, Sverige, nationell utställning/rasklubb special, Domare: John Constantine Amodei, USA
BIS, BIR, Bästa huvud/uttryck, bäst klippta Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIS-veteran, 3 btkl, BIR veteran, bästa rörelser Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
4 btkl Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
BIS-valp, BIR-valp Hardy-Flap’s Queen of Spades
BIM-valp Hardy-Flap’s King of Hearts
BIS, Bästa uppfödargrupp med Hasse, Saga, Lisa och Isadora
BIS, Bästa Par Hasse med Saga
I juniorhandling blev Evelina med Frans 1:a och Andreas 2:a med Hasse

29/6 Gützkow, Tyskland, nationell utställning, Domare: Nenad Maric, Serbien
BIS 1, BIR, VDH-cac, VDK-cac Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

30/6 Gützkow, Tyskland, nationell utställning,
Domare: Zoran Roknic, Serbien
BIS 1, BIR, VDH-cac, VDK-cac Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

30/6 Borås, Sverige, nationell utställning,
Domare: Tino Pehar, Kroatien
BIS, BIR Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIS 4-veteran, BIM, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIR-valp Hardy-Flap’s Queen of Spades

Evelina tävlade med Saga i juniorhandling och blev 1:a
Andreas tävlade med Tusse i juniorhandling och vann en 2:a plats

10/8 Ronneby, Sverige, nationell utställning,
Domare: Christian Jounchicot, Frankrike
BIG 2, BIR Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIM Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
2btkl Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
3 btkl, cert Hardy-Flap’s Queen of Spades
BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye 

Bästa uppfödargrupp med Hasse, Saga, Lisa och Isadora

24/8 Leipzig, Tyskland, internationell utställning,
Domare: Levente Miklos, Ungern
BIG 1, BIR, Leipzig-Sieger-19, Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
VDH-cert, VDK-cert, NY TYSK CHAMPION OCH NY TYSK (KLUBB) CHAMPION, Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIR-veteran, Leipzig veteran Sieger-19, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye 
Bästa uppfödargrupp med Hasse, Saga och Isadora

25/8 Leipzig, Tyskland, internationell utställning,
Domare: Rob Douma, Nederländerna
BIM, German-Winner-19, Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
VDH-cert, VDK-cert, Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIR-veteran, German veteran Winner-19, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye 
BIS 2:a uppfödargrupp med Hasse, Saga och Isadora

7/9 Öland, Sverige, nationell utställning,
Domare: Monica Wikner-Stafberg, Sverige
BIR, Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIM, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye 
2 bhkl, cert, BIM-junior, Hardy-Flap’s King of Hearts
2 btkl, Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
3 btkl, cert, BIR-junior, Hardy-Flap’s Queen of Spades
4 btkl, Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy

Evelina med Saga 1:a i barn med hund
Andreas med Tusse 2:a i barn med hund
BIS 2:a parklass med Sonya och Tusse
BIS 2:a uppfödargrupp med Hasse, Saga, Lisa och Signe

7/9 Meitingen, Tyskland, nationell utställning, Domare: Willi Gullix, Tyskland
BIS, BIR, VDH-cert, VDK-cert, Ch Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

8/9 Meitingen, Tyskland, nationell utställning, Domare: Peter Machetanz, Tyskland
BIS, BIR, VDH-cert, VDK-cert, Ch Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

14/9 Zossen, Tyskland, nationell utställning, Domare: Istvan Csik, Tyskland
BIR, VDH-cert, VDK-cert, Ch Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

15/9 Zossen, Tyskland, nationell utställning, Domare: Erwin Deutcher, Österrike
BIS 2, BIR, Landessieger-Berlin-19, VDH-cert, VDK-cert, Ch Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

21/9 Tågarp, Sverige, nationell utställning, Domare: Dragana Bujisic Vasiljevic, Serbien
BIS 3, BIR, Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIM, Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIS 3 unghund, BIR unghund, 2 bhkl, cert, Hardy-Flap’s Life on March
2 btkl, Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
BIS veteran, BIR-veteran, 3 btkl, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye 
BIS junior, BIR junior, 4 btkl, cert, Hardy-Flap’s Queen of Spades
BIS uppfödargrupp med Hasse, Saga, Lisa och Signe

Evelina med Sonya 1:a i juniorhandling och Andreas med Tusse 2:a i juniorhandling

22/9 Eslöv, Sverige, nationell utställning, Domare: Charlotta Mellin, Sverige
BIR, Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIM, Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
2 bhkl, cert, Hardy-Flap’s Life on March
2 btkl, cert, Hardy-Flap’s Queen of Spades
4 btkl, Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye 

Bästa uppfödargrupp med Hasse, Saga, Lisa och Signe
Andreas vann 3:a plats i GÅS, årets segrare under året i juniorhandling

28/9 Berlstedt, Tyskland, nationell utställning, Domare: Zsolt Biro, Ungern
BIM, VDH-cert, VDK-cert, Ch Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

29/9 Berlstedt, Tyskland, nationell utställning, Domare: Robert Kotlar, Ungern
BIR, Landessieger-Thüringen-19, VDH-cert, VDK-cert, Ch Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

5/10 Rostock, Tyskland, internationell utställning, Domare: Hassi Assenmacher-Feyel, Tyskland
BIM, CACIB, NY INTERNATIONELL CHAMPION, Rostock-sieger-19, VDH-cert, VDK-cert, Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
CACIB, Rostock-sieger-19, VDH-cert, VDK-cert, Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni

14/12 Stockholm, Nordisk vinnarutställning, Domare: Jean-Francois Vanaken, Belgien
2 bhkl Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIR-veteran
Nordisk veteran vinnare-19, CH Hardy-Flap’s Cyclone Eye

24/12 Årets julklapp, Lüssow, Tyskland
Ch Hardy-Flap´s Arnbiorix of Eburones nr 1 bästa dvärghund i Tyska dvärghundsklubben 2019!