23/3 Hedensted, Danmark, nationell utställning nr 1, Domare: Ingrid Borchorst, Danmark
BIM, cert, NY DANSK & SVENSK CHAMPION, Hardy- Flap’s Pinwheel Galaxy
BIR-veteran, BIS 3 veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

23/3 Hedensted, Danmark, nationell utställning nr 2, Domare: Lotte Jörgensen Danmark
BIS 4 veteran, 2 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye 
3 btkl, Klubb-cert Ch Hardy- Flap’s Pinwheel Galaxy

29/3 Höckendorf, Tyskland, nationell utställning, Domare: Linda Reinfelft-Gebaur, Tyskland
BIM, VDH-cert, VDK-cert Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

30/3 Höckendorf, Tyskland, nationell utställning, Domare: Ray O´neill, Irland
BIM, VDH-cert, VDK-cert Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

30/3 Malmö, Sverige, internationell utställning, Domare: Bertold Peterburs, Tyskland
BIS 4, BIG 1, BIR, CACIB, cert, Ny SVENSK & DANSK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
3 bhkl, Hardy-Flap’s Life on Mars
2 btkl, CACIB, cert, NY SVENSK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
4 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

Best breedersgroup with Hasse, Lisa, Freddy and Saga 
Andreas competed with Sonya and Smilla with Tusse in juniorhandling. Smilla and Tusse became 3:rd place in her ageclass

6/4 Brokstedt, Tyskland, nationell utställning, Domare: Iris Urschitz, Österrike
BIR, VDH-cac, VDK-cac Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

7/4 Brokstedt, Tyskland, nationell utställning, Domare: Iulian Vrabe, Moldavien
BIS 2, BIR, VDH-cac, VDK-cac Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

24/3 Peja, Kosovo, nationell utställning nr 1, Domare: Zerina Kajtazi, Kosovo
BIG 1, BIR, cert Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni 
BIS-veteran, BIR-veteran, veteran-cert Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

23/4 Peja, Kosovo, Internationell utställning nr 2, Domare: Vojislav Brajovic, Montenegro
BIM, CACIB, cert, NY KOSOVO CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni BIS-veteran, BIR-veteran, veteran-cert, NY VETERAN KOSOVO CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

24/4 Peja, Kosovo, Internationell utställning, Domare: Andon Hlebarov, Bulgarien
BIS-veteran, BIR, BIR-veteran, veteran-cert, NY JUGOSLAVISK VETERAN CHAMPION Hardy-Flap’s Cyclone Eye
CACIB, cert, NY JUGOSLAVISK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni 

18/5 Dortmundt, Tyskland, Internationell utställning, Domare: Karin Biala-Gauss, Tyskland
r-CACIB, VDH-cert, VDK-cert Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

18/5 Hässleholm, Sverige, nationell utställning, Domare: Tomas Barkowski, Polen
BIR, NORDISKT cert Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIS 3-veteran, BIM, NORDISKT cert, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
2 btkl, r-NORDISKT cert, cert, NY SVENSK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
3 btkl Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni 
BIR-valp Hardy-Flap’s Queen of Spades 

Best breedersgroup with Hasse, Saga, Isadora and Lisa
In the juniorhandlingcompetition Andreas won 3rd place with Tusse Evelina competed in the juniorhandling competion and won 4th place with Sonya 

19/5 Hässleholm, Sverige, nationell utställning, Domare: Helle Dan, Danmark
BIR Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIS 3-veteran, BIM, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
2 btkl Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
3 btkl Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni 
BIS 4-valp, BIR-valp Hardy-Flap’s Queen of Spades 

BIS 3 breedersgroup with Hasse, Saga, Isadora and Lisa
In the juniorhandlingcompetition Andreas won 1st place with Sonya 
Evelina competed in the juniorhandling competion and won 2nd place with Tusse 

19/5 Dortmundt, Tyskland, Internationell utställning, Domare: Jerzy Olziewski, Polen
r-CACIB, VDH-cert, VDK-cert Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

25/5 Nyköping Falster, Danmark, nationell utställning nr 1, Domare: Samuel Carlid, Sverige
BIS, BIR, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIS-BIM 3, BIM, cert, NY DANSK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
2 btkl, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Pinwheel Galaxy
BIS 3-veteran, 4 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIS 2-uppfödargrupp med Hasse, Saga, Isadora och Lisa

25/5 Nyköping Falster, Danmark, nationell utställning nr 2,  Domare: Bengt-Åke Bogren, Sverige
BIS 2, BIR, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIM, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIS 2-veteran, 4 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIS breedersgroup with Hasse, Saga, Isadora and Lisa

26/5 Nyköping Falster, Danmark, nationell utställning nr 3, Domare: Henrik Johansson, Sverige
BIS 4, BIR, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
2 btkl Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIS 2-veteran, 4 btkl, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
r-cert Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
BIS 2-breedersgroup with Hasse, Saga, Isadora and Lisa

26/5 Nyköping Falster, Danmark, nationell utställning nr 4, Domare: Bruno Nodalli, Italien
BIR, klubb-cert, NY KLUBB CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIM, klubb-cert Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
BIS 2-veteran, 4 bb, BOB-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIS 2-breedersgroup with Hasse, Saga, Isadora and Lisa

31/5 Batumi, Georgien, Internationell utställning, Domare: Elena Aganove, Ukraina
BIR, CACIB, cert, NY GEORGISK CHAMPION Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
cert Rahti Lady Fish

1/6 Batumi, Georgien, Internationell utställning, Domare: Boris Baic, Slovenien
r-CACIB, cert Rahti Lady Fish
cert Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy

2/6 Batumi, Georgien, Internationell utställning, Domare: Gachina Oxana, Ryssland
Grupp 2, BIR, CACIB, cert Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
cert, NY GEORGISK CHAMPION Ch Rahti Lady Fish

28/6 Borås, Sverige, nationell utställning/rasklubb special, Domare: John Constantine Amodei, USA
BIS, BIR, Bästa huvud/uttryck, bäst klippta Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIS-veteran, 3 btkl, BIR veteran, bästa rörelser Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
4 btkl Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
BIS-valp, BIR-valp Hardy-Flap’s Queen of Spades
BIM-valp Hardy-Flap’s King of Hearts
BIS, Best breedersgroup with Hasse, Saga, Lisa and Isadora
BIS, Best brace Hasse with Saga
In juniorhandling Evelina won with Frans and Andreas got 2:nd placment with Hasse

29/6 Gützkow, Tyskland, nationell utställning, Domare: Nenad Maric, Serbien
BIS 1, BIR, VDH-cac, VDK-cac Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

30/6 Gützkow, Tyskland, nationell utställning, Domare: Zoran Roknic, Serbien
BIS 1, BIR, VDH-cac, VDK-cac Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

30/6 Borås, Sverige, nationell utställning, Domare: Tino Pehar, Kroatien
BIS, BIR Ch Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni
BIS 4-veteran, BIM, BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIR-valp Hardy-Flap’s Queen of Spades
Evelina competed with Saga in juniorhandling and won 1th place. 
Andreas competed with Tusse in juniorhandling and won a 2nd placet 

10/8 Ronneby, Sverige, nationell utställning, Domare: Christian Jounchicot, Frankrike
BIG 2, BIR Ch Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIM Ch Hardy-Flap’s Andromeda Galaxy
2btkl Ch Hardy-Flap’s Bondica of Iceni
3 btkl, cert Hardy-Flap’s Queen of Spades
BIR-veteran Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye 

Best breedersgroup with Hasse, Saga, Lisa and Isadora