19/3 Malmö, Sverige Domare: Gabriella Runge, Tyskland

BIR, CACIB, Ch Kuner´s River of Dream
BIM, CACIB, cert, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
2 btkl, r-CACIB, cert, NY DANSK & SVENSK CHAMPION, Hardy-Flap´s Itsy Bitsy Spider-Woman
4 btkl, BIR-veteran, BIS-veteran-2, SWVW-16 Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
2 bhkl, r-CACIB, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
4 bhkl, Ch Hardy-Flap´s Unbreakable Hermes
BIS-4 uppfödargrupp med Elsa, Teddy, Zeus och Olle

7/4 Chisinau, Moldavien Domare: Branislav Rajic, Slovenien

BIR, CACIB, NY INTERNATIONELL CHAMPION, cert, Grupp 2, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
BIM, CACIB, cert, Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya

7/4 Chisinau, Moldavien Domare: Tatiana Vorstrih, Moldavien

BIR, cert, NY MOLDAVISK CHAMPION, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
BIM, cert, NY MOLDAVISK CHAMPION, Ch Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya

8/4 Chisinau, Moldavien Domare: Denis Kuzelj, Bulgarien

BIR, CACIB, cert, Grupp 3, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
BIM, CACIB, cert, Ch Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
BIS-3 par Zeus och Freya

8/4 Chisinau, Moldavien CHAMPIONS OF CHAMPIONS Domare: Denis Kuzelj, Bulgarien, Branislav Rajic, Slovenien, Olga Polunina, Moldavien, Serghei Volinets, Moldavien och Olga Romanova, Moldavien

BIS-3 CHAMPIONS OF CHAMPIONS, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus

8/4 Chisinau, Moldavien Domare: Svetlana Kaplinatskasya, Moldavien

BIR, cert, Ch Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya

9/4 Chisinau, Moldavien Domare: Olga Romanova, Moldavien

BIR, CACIB, cert, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
BIM, CACIB, cert, Ch Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
BIS-2 par Zeus och Freya

9/4 Chisinau, Moldavien Domare: Liudmila Lavrova, Moldavien

BIR, cert, Ch Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya

14/5 Neumünster, Tyskland Domare: Bertold Peterburs, Tyskland

BIR, CACIB,  club-cert, VDH-cert, NY INTERNATIONELL CHAMPION, Ch Hardy-Flap´s Unbreakable Hermes
BIM, CACIB, club-cert, VDH-cert, Ch Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
2 bhkl, r-CACIB, club-cert, VDH-cert, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
club-cert, VDH-cert,  NY TYSK KLUBB & TYSK CHAMPION, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
2 btkl, r-CACIB, club-cert, VDH-cert, Ch Hardy-Flap´s Itsy Bitsy Spider-Woman
BIR-veteran, veteran-cert, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
2 juniorklass, r-cert, Perdita Aronalex
BIS-1 par med Zeus och Freya

20/5 Hässleholm, Sverige Domare: Thomas Rholin, Danmark

BIR, CACIB, cert, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
2 btkl, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye

8/7 Gützkow, Tyskland Domare: Stavros Argyrou, Cypern

2 btkl, club-cert, VDH-cert, Ch Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
r-club-cert, r-VDH-cert, Hardy-Flap´s Charming Daisy Duck
BIR-veteran, veteran-cert, BIS-veteran-1, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
junior-cert, BIR-junior, BIS-junior-1, Perdita Aronalex
2 bhkl, club-cert, VDH-cert, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
r-club-cert, r-VDH-cert, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
BIR-minivalp, BIS-1 minivalp, Hardy-Flap´s Arnbiorix of Eburones
BIS-1 par med Zeus och Freya
BIS-1 Uppfödargrupp med Freya, Teddy, Zeus
Barn med hund 1, Evelina med Freya
Juniorhandling 2, Andreas med Zeus

9/7 Gützkow, Tyskland Domare: Alenka Pokorn, Slovenien

BIR, BIS-2, BIR-veteran, veteran-cert, NY TYSK VETERAN CHAMPION, Landes(veteran)sieger-17, BIS-veteran-1, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
BIM, club-cert, VDH-cert, Landessieger-17, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
1 btkl, club-cert, VDH-cert, Landessieger-17, Ch Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
r-club-cert, r-VDH-cert, Hardy-Flap´s Charming Daisy Duck
junior-cert, BIR-junior, Landes(jugend)sieger-17, Perdita Aronalex
r-club-cert, r-VDH-cert, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
club-cert, VDH-cert, NY TYSK KLUBB CHAMPION, Ch Hardy-Flap´s Speedy Spiderman
BIR-minivalp, Hardy-Flap´s Arnbiorix of Eburones
BIS-1 par med Zeus och Freya
BIS-1 Uppfödargrupp med Freya, Teddy, Zeus
Barn med hund 1, Evelina med Freya
Juniorhandling 3, Andreas med Zeus

21/7 Vejen, Danmark Domare: Miodrag Vretencic, Montenegro

BIR, cert, Hardy-Flap´s Charming Daisy Duck
3 btkl, BIR-veteran, veteran-cert, club-cert, BIS-VETERAN-2, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
4 bhkl, club-cert, Ch Hardy-Flap´s Unbreakable Hermes
BIR-minivalp, Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIR-valp, BIS-valp-3, Hardy-Flap´s Pinwheel Galaxy

22/7 Vejen, Danmark Domare: Sanja Vretencic, Montenegro

BIR, cert, Hardy-Flap´s Charming Daisy Duck
2 btkl, BIR-veteran, veteran-cert, NY DANSK VETERAN CHAMPION, club-cert, BIS-VETERAN-4, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
2 bhkl, club-cert, Ch Hardy-Flap´s Unbreakable Hermes
BIR-minivalp, BIS-minivalp-2, Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIR-valp, Hardy-Flap´s Pinwheel Galaxy

23/7 Vejen, Danmark Domare: Zvi Kupferberg, Israel

BIR, cert, Hardy-Flap´s Charming Daisy Duck
2 btkl, BIR-veteran, veteran-cert, club-cert, NY DANSK KLUBB CHAMPION, BIS-VETERAN-2, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
BIM, club-cert, BIS-BIM-2, Ch Hardy-Flap´s Unbreakable Hermes
BIR-minivalp, BIS-minivalp-3, Hardy-Flap´s Caractus of Catrelauni
BIR-valp, Hardy-Flap´s Pinwheel Galaxy

6/8 Visby, Sverige Domare: Michael Leonard, Irland

BIR, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
2 bhkl, cert, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
BIM, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

Bästa uppfödargrupp med Olle, Teddy, Isadora och Daisy

7/8 Visby, Sverige Domare: Henrik Johansson, Sverige

BIR, CACIB, cert, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
2 bhkl, r-CACIB, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
BIM, CACIB, cert, Hardy-Flap’s Charming Daisy Duck
2 btkl, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

Bästa uppfödargrupp med Olle, Teddy, Isadora och Daisy

12/8 Oer Erkenschwich, Tyskland Domare: Sabina Ciesa Folbrecht, Bulgarien

BIR, cert, Ch Hardy-Flap’s Speedy Spiderman
BIR-minivalp, BIS-1 mini-valp, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

13/8 Oer Erkenschwich, Germany Judge: Irene Hess, Germany

BIM, Landessieger-17, cert, Ch Hardy-Flap’s Speedy Spiderman
BIR-minivalp, BIS-2 mini-valp, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

18/8 Bornholm, Danmark Domare: Joo Scheepers, Nederländerna

BIR, klubb-cert, NY DANSK KLUBB CHAMPION, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
2 btkl, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIR-minivalp, Hardy-Flap’s Caractus Of Catrelauni
BIR-valp, Hardy-Flap’s Pinwheel Galaxy

18/8 Bornholm, Danmark Domare: Erwin Deutscher, Österrike

BIR, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
4 btkl, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIR-minivalp, Hardy-Flap’s Caractus Of Catrelauni
BIR-valp, Hardy-Flap’s Pinwheel Galaxy

19/8 Bornholm, Danmark Domare: Ekaterina Senashenko, Ryssland

BIR, CACIB, cert, Ch Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya
BIM, CACIB, cert, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
3 btkl, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIR-minivalp, Hardy-Flap’s Caractus Of Catrelauni
2 valp, Hardy-Flap’s Pinwheel Galaxy

20/8 Bornholm, Danmark Domare: Svein Helgesen, Norge

BIR, CACIB, cert, Ch Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya
BIM, CACIB, cert, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIR-minivalp, Hardy-Flap’s Caractus Of Catrelauni
BIR-valp, Hardy-Flap’s Pinwheel Galaxy

26/8 Isernhagen, Tyskland Domare: Rob Douma, Nl

BIR-valp, BIS-valp 1, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

27/8 Isernhagen, Tyskland Domare: Hana Aherns, A

BIR-valp, BIS-valp 1, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

9/9 Eslöv, Sverige Domare: Morgan Granader, Mexico

BIR, CACIB, cert, Ch Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya
BIM, CACIB, cert, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
2 btkl, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
2 bhkl, r-CACIB, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
3 bhkl, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
BIR-valp, Hardy-Flap’s Caractus Of Catrelauni

BIS-3 uppfödargrupp med Teddy, Freya, Olle samt Zeus
BIS avelsgrupp Ch Hardy-Flap’s Star Wars med Olle, Zeus, Freya samt Teddy

10/9 Tågarp, Sverige Domare: Svetlana Kokena, Lettland

BIR, cert, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
BIM, cert, Ch Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya
2 bhkl, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
2 bhkl, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
3 btkl, BIR-veteran, BIS-veteran-2, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIR-valp, BIS-valp-2, Hardy-Flap’s Caractus Of Catrelauni

BIS-1 uppfödargrupp med Teddy, Freya, Olle samt Zeus
BIS-2 avelsgrupp Ch Hardy-Flap’s Star Wars med Olle, Zeus, Freya samt Teddy

16/9 Zossen, Tyskland Domare: Linda Mills, Irland

BIR-valp, BIS-valp 2, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

20/9 Yerevan, Armenien Domare: José Vidal, Spanien

2 bt, cert, NY ARMENISK CHAMPION, r-CACIB, Ch Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman

21/9 Yerevan, Armenien Domare: Lisbeth Mach, Schweiz

2 bt, cert, r-CACIB, Ch Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman

23/9 Cloppenburg, Tyskland Domare: Linda Reinfeldt-Gebauer, Tyskland

BIR-valp, BIS-valp 4, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

24/9 Cloppenburg, Tyskland Domare: Gerda Kastel, Tyskland

BIR-valp, BIS-valp 2,  Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

7/10 Nästved, Danmark Domare: Mikael Nilsson, Sverige

BIR-valp, Hardy-Flap’s Pinwheel Galaxy

7/10 Sundsvall, Sverige Domare: Svein Erik Björnes, Danmark

BIM, cert, NY SVENSK & DANSK CHAMPION, CACIB, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
2 bt, r-cert, r-CACIB, Ch Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya

8/10 Nästved, Danmark Domare: Grace Goodwin, Storbritannien

BIR-valp, BIS-valp 3, Hardy-Flap’s Pinwheel Galaxy

8/10 Timrå, Sverige Domare: Sophia Maria Blanchard, Kroatien

BIR, cert, NY SVENSK & DANSK CHAMPION, BIS-3, Ch Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya
BIM, Ch Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor

13/10 Dortmund, Tyskland Domare: Paul Stanton, Sverige

BIR, cert, CACIB, BUNDESSIEGER-17, Ch Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
cert, NY VDH CHAMPION & VDK CHAMPION, r-CACIB, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
cert, NY VDH CHAMPION & VDK CHAMPION, Ch Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
cert, Ch Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya
veteran-cac, BIR-veteran, VETERANBUNDESSIEGER-17, BIS-veteran 2, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

14/10 Dortmund, Tyskland Domare: Brigita Kremser, Slovenien

BIM, cert, CACIB, HERBSTSIEGER-17, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
cert, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
cert, Ch Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
r-cac, Ch Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya
veteran-cac, NY VETERAN CHAMPION, BIR-veteran, VETERANHERBSTSIEGER-17, BIS-veteran 1, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

12/11 Flyinge, Sverige Domare: Lena Persson, Sverige

BIR-valp, Hardy-Flap’s Caractus of Catrelauni

26/11 Middlefart, Danmark Domare: Thomas Rholin, Danmark

BIM, cert, junior-cert, Hardy-Flap’s Pinwheel Galaxy

9/12 Kassel, Tyskland Domare: Linda Reinfeldt-Gebauer, Tyskland

BIR-junior, junior-cert, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

10/12 Kassel, Tyskland Domare: Mikael Nilsson, Sverige

BIR-junior, junior-cert, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

15/12 Plovdiv, Bulgarien Domare: Erodotos Neofytou, Cypern

BIM, CACIB, NY INTERNATIONELL CHAMPION, cert, Ch Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
BIS-veteran-1, BIR-veteran, veteran-cert, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

16/12 Breitungen, Tyskland Domare: Irene Hess, Tyskland

BIR-junior, junior-cert, BIS-junior-1, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

16/12 Plovdiv, Bulgarien Domare: Bruno Nodalli, Italien

BIR, CACIB, cert, NY BULGARISK CHAMPION, Ch Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
BIS-veteran-1, BIR-veteran, veteran-cert, NY BULGARISK VETERAN CHAMPION, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye

17/12 Breitungen, Tyskland Domare: Erwin Deutscher, Österrike

BIR-junior, junior-cert, BIS-junior-1, NY VDK & VDH JUNIOR CHAMPION, Hardy-Flap’s Arnbiorix of Eburones

17/12 Plovdiv, Bulgarien Domare: Slobodan Milosevski, Makedonien

BIR, Grupp 2, BIS-veteran-1, BIR-veteran, veteran-cert, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
CACIB, cert, Ch Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman