9/1 Göteborg, Sverige Domare: Arne Foss, Norge

2 bhkl, r-cert, CACIB, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
3 bhkl, Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
2 btkl r-cert, r-CACIB, Ch Kuner’s River of Dream

10/1 Göteborg, Sverige Domare: Petru Muntean, Rumänien

BIR, cert, CACIB, Ch Kuner’s River of Dream
2 bhkl, cert, CACIB, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
3 bhkl r-cert, Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus

13/2 Fredericia, Danmark Domare: Helle Dan, Danmark

BIM, cert, CACIB, Ch Kuner’s River of Dream
2 bhkl, r-cert, CACIB Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus

11/3 Strängnäs, Sverige Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien

BIR, cert, NY SVENSK OCH DANSK CHAMPION, Ch Kuner’s River of Dream
3 btkl, BIS-3 Junior, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
2 bhkl, cert, BIS-2 Unghund, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes

12/3 Strängnäs, Sverige Domare: Monica Wikner-Stafberg, Sverige

BIM, CACIB, Ch Kuner’s River of Dream
2 btkl, cert, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
2 bhkl, cert, CACIB, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes

19/3 Malmö, Sverige Domare: Rale Cekic, Serbien

BIR, cert, CACIB, BIG 3, Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
BIM, CACIB, Ch Kuner’s River of Dream
2 bhkl r-cert, r-CACIB, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
4 bhkl, BIR-veteran, BIS-4-veteran, Ch Hardy-Flap’s Summor Monsoon
3 btkl, r-cert, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman

26/3 Bitola, Makedonien Domare: Mile Aleksoski, Makedonien

BIR, cert, CACIB, Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
BIM, cert, CACIB, Ch Kuner’s River of Dream
BIS-Par 1 med Zeus och Sonya

27/3 Prilep, Makedonien Domare: Linda Volarikova, Slovakien

BIR, cert, NY MAKEDONSK CHAMPION, CACIB, BIG 3, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
BIM, cert, NY MAKEDONSK CHAMPION, CACIB, Ch Kuner’s River of Dream
BIS-Par 2 med Zeus och Sonya

23/4 Lingen, Tyskland Domare: Jochen Eberhardt, Tyskland

BIR, cert, CACIB, BIG 2, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
BIM, cert, CACIB, Ch Kuner’s River of Dream
2 bhkl, cert, NY TYSK OCH TYSK(KLUBB) CHAMPION, r-CACIB, Ch Hardy-Flap’s Cole The Ninjago
3 bhkl, cert, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
BIS 1 par med Sigge och Sonya
BIS 1 Uppfödargrupp med Sigge, Olle och Zeus

inga bilder hittades

14/5 Görlev, Danmark Domare: Branislav Rajic

BIM, klubb-cert, BIS-BIM, Ch Kuner’s River Of Dream
2 bhkl, r-cert, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
BIR-veteran, BIS-4-veteran, Ch Hardy-Flap’s Summer Monsoon
Exc 3, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
Exc 2, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
BIS-2-uppfödargrupp med Olle, Zeus, Max, Elsa

14/5 Görlev, Danmark Domare: Martin Baskaran, Spanien

BIR, klubb-cert, BIS-4, Ch Kuner’s River Of Dream
BIM, cert, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
4 bhkl, BIR-veteran, BIS-4-veteran, Ch Hardy-Flap’s Summer Monsoon
VG 3, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
3 btkl, r-cert, BIR-junior, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
BIS-2-uppfödargrupp med Olle, Zeus, Max, Elsa

15/5 Görlev, Danmark Domare: Hans Almgren, Sverige

BIR, klubb-cert, BIS-3, Ch Kuner’s River Of Dream
BIM, cert, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
4 bhkl, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Summer Monsoon
Exc 2, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
BIS-3-uppfödargrupp med Olle, Zeus, Max, Elsa

15/5 Görlev, Danmark Domare: Arne Foss, Norge

BIR, klubb-cert, BIS-3, Ch Kuner’s River Of Dream
BIM, cert, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
3 bhkl, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Summer Monsoon
2 btkl, cert, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
BIS-3-uppfödargrupp med Olle, Zeus, Max, Elsa

21/5 Hässleholm, Sverige Domare: Ingrid Borchorst, Danmark

BIR, CACIB, Ch Kuner’s River Of Dream
3 btkl, r-cert, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
2 bhkl, r-cert, r-CACIB, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus

28/5 Cloppenburg, Tyskland Domare: Gunilla Kühni-Stenberg, Schweiz

jun-CC, Hardy Flap’s Speedy Spiderman

29/5 Cloppenburg, Tyskland Domare: Phyllis Poduschka-Aigner, Österrike

jun-CC, NY TYSK(JUNIOR) CHAMPION, Landes-jgd-Sg-Bremen-Weser-Ems-16, Hardy Flap’s Speedy Spiderman

2/7 Borås, Sverige Domare: Gabriele Runge, Tyskland

BIR, cert, NY SVENSK OCH DANSK CHAMPION, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
BIM, cert, BIR-junior Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
2 bhkl, r-cert Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
2btkl, Ch Kuner’s River Of Dreams
3 btkl, BIR-veteran, BIS-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIS-3-uppfödargrupp med Olle, Zeus, Isadora och Elsa

3/7 Borås, Sverige Domare: Gunilla Albrigtsen, Sverige

BIR, Ch Kuner’s River Of Dream
BIM, cert, NY SVENSK OCH DANSK CHAMPION, Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
2 btkl, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap’s Cyclone Eye
3 btkl, cert, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman

9/7 Gutzkow, Tyskland Domare: Natasa Blanusa, Kroatien

BIR, cert, klubb-cert, BIS, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
BIM, cert, klubb-cert, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
BIR-veteran, veteran-cert, BIS-veteran, Ch Hardy-Flap’s Hurricane Punch
cert, klubb-cert, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
cert, klubb-cert, Hardy-Flap’s Speedy Spiderman
cert, klubb-cert, Ch Kuner’s River Of Dream
BIS-uppfödargrupp med Olle, Zeus och Manolito
BIS-par med Zeus och Sonya

10/7 Gutzkow, Tyskland Domare: Igor Vyguzow, Ryssland   

BIR, BIR-veteran, veteran-cert, BIS, BIS-veteran Ch Hardy-Flap’s Hurricane Punch
BIM, cert, klubb-cert, Landes-sg-16, Ch Kuner’s River Of Dream
cert, klubb-cert, Landes-sg-16, Ch Hardy-Flap’s Unbreakable Hermes
cert, klubb-cert, Ch Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
cert, klubb-cert, Hardy-Flap’s Speedy Spiderman
cert, klubb-cert, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spiderwoman
BIS-uppfödargrupp med Olle, Zeus och Manolito
BIS-par med Zeus och Sonya

21/7 Mavrovo, Makedonien Domare: Mile Aleksoski, Makedonien
BIR, cert, CACIB, BIG-1, BIS-2, Ch Hardy-Flap´s Cole The Ninjago
BIM, cert, CACIB,Hardy-Flap´s Itsy Bitsy Spider-Woman
BIS-par-2 Sigge och Elsa

22/7 Mavrovo, Makedonien Domare: Slavojub Andrejic, Bosnien &
Hercegovina
BIR, cert, CACIB, NY MAKEDONSK CHAMPION, Ch Hardy-Flap´s Cole the Ninjago
BIM, cert, CACIB, NY MAKEDONSK CHAMPION, Hardy-Flap´s Itsy Bitsy
Spider-Woman
BIS-par-2 Sigge och Elsa

23/7 Mavrovo, Makedonien Domare: Sinisa Sancainin, Serbien
BIR, cert, CACIB, Ch Hardy-Flap´s Cole the Ninjago
BIM, cert, Ch Hardy-Flap´s Itsy Bitsy Spider-Woman
BIS-par-2 Sigge och Elsa

1/8 Bremen, Tyskland Domare: Gabriella Runge, Tyskland
BIR, club-cert, vdh-cert, Grupp 3, Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
BIM, club-cert, vdh-cert, Ch Hardy-Flap´s Itsy Bitsy Spider-Woman
2 bhkl, NY TYSK(klubb) och TYSK CHAMPION, Ch Hardy-Flap´s Zane the Ninjago
2 btkl, NY TYSK(klubb) och TYSK CHAMPION, Ch Kuner´s River of Dreams
BIS-2 uppfödargrupp med Zeus, Frank och Elsa
BIS-2 par med Zeus och Sonya

6/8 Visby, Sverige Domare: Gabriela Veiga Maria, Portugal

BIR, BIG-3, CH Hardy-Flap’s Umbreakable Hermes
BIM, CH Kuner’s River Of Dream
2 bhkl, cert, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
3 bhkl, CH Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
2 btkl, cert, Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya
3 btkl, r-cert, Hardy-Flap’s Itsy-Bitsy Spider-Woman
4 btkl, BIR-veteran, CH Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIR-valp, Yarika’s Kiss In The Ring
BIS-3-uppfödargrupp med Olle, Zeus, Teddy och Freya
BIS-avelsklass CH Hardy-Flap’s Star Wars med Olle, Freya, Zeus och Teddy

7/8 Visby, Sverige Domare: Sara Nordin, Sverige

BIR, CACIB, NY INTERNATIONELL CHAMPION CH Kuner’s River Of Dream
BIM, CACIB, CH Hardy-Flap’s Umbreakable Hermes
3 bhkl, CH Hardy-Flap’s Unchallengeable Zeus
r- cert, Hardy-Flap’s Hammer-Wielding Thor
3 btkl, r-cert, Hardy-Flap’s Falcon-Feathered Freya
4 btkl, BIR-veteran, CH Hardy-Flap’s Cyclone Eye
BIR-valp, Yarika’s Kiss In The Ring
Bästa uppfödargrupp med Olle, Zeus, Teddy och Freya
BIS-avelsklass CH Hardy-Flap’s Star Wars med Olle, Freya, Zeus och Teddy

5/9 Öland, Sverige Domare: Monica Wikner-Stafberg, Sverige

BIR, Kuner´s River of Dreams
BIM, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
2 btkl, BIR-veteran, BIS-veteran 3 Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
3 btkl, cert Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
2 bhkl, cert, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
BIR-valp, Yarikas Kiss in the Ring
BIS-2 uppfödargrupp med Zeus, Freya, Isadadora och Teddy

10/9 Tågarp, Sverige Domare: Åsa Andersson, Sverige

BIM, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
2 bhkl Ch Hardy-Flap´s Unbreakable Hermes
4 bhkl, BIR-junior, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
2 btkl, Kuner´s River of Dreams
3 btkl, BIR-veteran, BIS-veteran 2 Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
4 btkl, r-cert Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
BIR-valp, Yarikas Kiss in the Ring
BIS-2 uppfödargrupp med Zeus, Freya, Olle och Teddy
BIS-2 avelsgrupp Ch Hardy-Flap´s Star Wars med Olle, Zeus, Teddy och Freya
Barn med hund 1, Andreas med Sonya

11/9 Eslöv, Sverige Domare: Dimitrios Antonopopulus, Sverige

BIR, cert Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
BIM, CACIB, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
3 bhkl, r-cert, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
4 bhkl Ch Hardy-Flap´s Unbreakable Hermes
3 btkl, BIR-veteran, BIS-veteran 2 Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Valp 2, Yarikas Kiss in the Ring
Bästa uppfödargrupp med Zeus, Freya, Olle och Teddy
BIS-3 avelsgrupp Ch Hardy-Flap´s Star Wars med Olle, Zeus, Teddy och Freya

18/9 Ballerup, Danmark Domare: Horst Klibenstein, Tyskland

BIM, CACIB, Copenhagen Winner-16, Ch Hardy-Flap´s Unbreakable Hermes
2 btkl, BIR-veteran, Copenhagen(veteran)winner-16, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye

8/10 Herlumagle, Danmark Domare: Brigita Kremser, Slovenien

BIR, club-cert, Toywinner-16, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
BIM, BIR-veteran, veteran-cert, Toy(veteran)winner-16, Toywinner-16 , Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
3 bhkl, BIR-junior, juniorcert, BIS-junior-1, Toy(junior)winner-16, cert, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
3 btkl, r-cert, junior-cert, BIM-junior, Toy(junior)winner-16, Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
BIS-2 uppfödargrupp med Zeus, Isadora, Teddy och Freya
Barn med hund 1, Andreas med Zeus

9/10 Herlumagle, Danmark Domare: Alenka Pokorn, Slovenien

BIR, junior-cert, BIR-junior, cert, BIS-4, Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
BIM, club-cert, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
3btkl, BIR-veteran, veteran-cert, BIS-veteran-2, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
3 bhkl, BIM-junior, juniorcert, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
BIS-3 uppfödargrupp med Zeus, Isadora,Teddy och Freya
Barn med hund 2, Andreas med Zeus

6/11 Växjö, Sverige Domare: Stefan Sinko, Slovenien

BIR, CACIB, Ch Hardy-Flap´s Unbreakable Hermes
BIM, CACIB, Ch Kuner´s River of Dream
2 bhkl, cert,Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor
3 bhkl, r-CACIB, Ch Hardy-Flap´s Unchallengeable Zeus
2 btkl, cert, Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
3 btkl, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
BIS-avelsgrupp med Ch Hardy-Flap´s Star Wars med Zeus, Olle, Teddy och Freya
BIS-2 uppfödargrupp med Zeus, Olle, Teddy och Freya

20/11 Flyinge, Sverige Domare: Michael Laub, Danmark

BIR-valp, Grupp-3, Hardy-Flap´s Explosive Solar Flare
2 valpklass, Hardy-Flap´s Charming Daisy Duck

4/12 Stockholm, Sverige Domare: Rade Dadik, Serbien

4 btkl, Svensk(veteran)vinnare-16, BIR-veteran, Ch Hardy-Flap´s Cyclone Eye
2 junkl, CK, Hardy-Flap´s Falcon-Feathered Freya
Svensk(junior)vinnare-16, Hardy-Flap´s Hammer-Wielding Thor